« View all news

Boy Hockey

Strathallan v St Leonards

4th XI v U16A             0 – 6               L

U13A v U14A               1 – 3                L

Strathallan v Glenalmond

1st XI              3 – 1                W

2nd XI            0 – 0               D

3rd XI             4 – 1                W

U15A               1 – 5                L

U15B               4 – 0              W

U14A               9 – 1               W

Strathallan v Regents House

1st XI                5 – 1                W

3A                    1 – 8                L

Tennis

British Senior Students Competition, Mixed Doubles

Strathallan v St Peters School, York

1st IV               3 – 1                W

Congratulations to  Nicola McArthur, Jade Paterson, Oriol Marfa Barzona & Lasse Bonn who have now qualified for the British Schools Finals in Bolton.

Scottish Schools Championships

Boys 1st IV v Elgin Academy    6 – 0                W

Football

Strathallan v Dollar

1st XI                3 – 2                W

Netball

Riley v Craigclowan

U13A               2 – 23             L

U13B               5 – 13              L

Perth League

1st VII v Pumas             52 – 27            W         Player of Match          Carrie Mack

Swimming

Scottish Schools Championships

Well done to Dylan Sommerville who qualified for the Scottish Schools Finals and won a Bronze medal in the 17/19 age group 100 Freestyle.

Junior Age Group Meet

Chris Aitken took part in the Junior Age Group Championships for Perth Swim Club last weekend. He achieved the following

Gold                 100 Fly

Silver               200 Free

5th                    200 IM & 100 Free

Athletics

Scottish Schools Indoor Championships

Well done to Muna Nweke and Lois Garland who took part in the Scottish Schools Indoor Championships at the Emirates Arena in Glasgow this week.

Muna ran in the 60m and 200m in the O16 boys category

Lois ran in the 200m and 300m in the O16 girls. She finished in 4th place in the final in the 200m and followed that up by making the final in the 300m, winning a Silver Medal.

Cross Country

Glenalmond Invitation Races

Congratulations to our runners who competed at the Glenalmond Invitation Races on Tuesday.

O17 Boys         Team Winners

Individual        Alex Cosano Bofill       1st

Campbell Hay             2nd

Ruaridh Clark              5th

U17 Girls         Hannah Gamble          2nd

O17 Girls         Millie Nesom              4th

Strathallan Invitation Races

Well done to all who took part in the Strathallan Invitation Races yesterday.

Bronze             Senior              Campbell Hay & Jenny McGuire

Intermediate   Finn Donnelly & Georgia Glen

Junior              Arabella Robinson

Riley                Emma Fordyce

Silver               Intermediate   Joe Higginbottom

Junior              Max Carmichael & Millie Wilson

Riley                Archie McMichael

Gold                Senior Boys     Alex Cosano Bofill

Junior Boys      Calum Tod

Riley Boys        Alexander English

Strathallan won the team races in Senior Boys, Juniors Boys, Riley Boys, Senior Girls & Junior Girls

Indoor Hockey

Congratulations to Izzy Folan and Emilia Leue who have been selected to represent Midland U18 at the Indoor Inter District Tournament tomorrow at Bells SC. Also to Lasse Sturm who has been selected for the Boys team who also compete at the same venue.